Ismanieji telefonai
IT

Išmaniųjų telefonų saugumo patarimai, kuriuos būtina žinoti

Šiandien išmaniuosius telefonus naudojame ne tik ryšiui su pasauliu palaikyti. Šiuose nepakeičiamuose įtaisuose yra saugoma ir daug mūsų asmeninės informacijos. Todėl labai svarbu imtis priemonių išmaniojo telefono saugumui užtikrinti. O jei iki šiol apie tai negalvojote, manydami, kad minėtas asmeninės informacijos saugumas yra svarbus tik tada, kai naudojatės savo kompiuteriu, šiame straipsnyje jums pristatysime daug svarbių išmaniesiems telefonams skirtų saugumo patarimų, kurie padės jums apsaugoti savo svarbius duomenis ir patį išmanųjį telefoną.

Kodėl išmintinga naudotis išmaniojo telefono apsaugos funkcijomis?

Kibernetiniai nusikaltėliai visada ieško naujų būdų, kaip atakuoti išmaniuosius telefonus, o kadangi operacinės sistemos nuolat darosi sudėtingesnės, jiems lengviau rasti pažeidžiamumų, kuriais būtų galima pasinaudoti. Štai kodėl taip svarbu, kad jūsų išmanusis telefonas būtų saugus.

Trys būdai, kuriais gali būti įsilaužta į išmaniuosius telefonus

Telefonuose saugoma daug mūsų asmeninės ir finansinės informacijos, todėl svarbu žinoti apie saugumo riziką. Štai trys būdai, kaip gali būti pažeistas mobiliojo telefono saugumas:

  • Operacinės sistemos pažeidžiamumai: Nesvarbu, ar tai būtų pasenusi iOS ar Android atvirojo kodo operacinės sistemos versija, ar pro silpnąsias vietas praslydusi kenkėjiška programėlė, dėl operacinės sistemos silpnųjų vietų mobilusis telefonas gali tapti labai pažeidžiamas.
  • Patekimas į netinkamas rankas: Net jei telefonas apsaugotas slaptažodžiu arba pirštų atspaudų jutikliu, visada išlieka rizika, kad jis gali patekti į netinkamas rankas. Jei telefoną pametate arba jį pavagia, vagis gali gauti prieigą prie visų jūsų asmeninių duomenų.
  • Banko informacija: Jei į telefoną įsilaužiama, gali būti atskleista jūsų bankininkystės informacija. Tai gali apimti sukčiavimą arba tapatybės vagystę, taip pat gali būti ištuštinta jūsų banko sąskaita.

Patarimai, kaip užtikrinti išmaniojo telefono saugumą

Jūsų išmanusis telefonas yra vienas iš asmeniškiausių jūsų turimų prietaisų, kuriame yra daug privačių duomenų. Svarbu užtikrinti, kad jūsų Apple iPhone, Android įrenginys ar kitas išmanusis telefonas būtų kuo saugesnis. Štai keli patarimai, kaip užtikrinti kuo didesnį telefono saugumą:

Užrakinkite telefoną PIN kodu arba slaptažodžiu

Vienas iš būdų turėti saugų telefoną – tai užrakinti jį naudojant PIN kodą arba slaptažodį. Jei telefonas kada nors pateks į netinkamas rankas, tokių apsaugos priemonių dėka jis bus saugus ir jūsų duomenys ar programėlės nusikaltėliui bus nepasiekiami.

Naudokite patikimus slaptažodžius

Asmeniniam naudojimui visada sukurkite patikimus ir unikalius slaptažodžius. Venkite žodžių ar frazių, kuriuos lengva atspėti, kaip antai jūsų vardas ar gimimo data. Nenaudokite to paties slaptažodžio visoms savo paskyroms. Jei pažeidžiama viena paskyra, kyla pavojus ir visoms kitoms jūsų paskyroms.

Įdiekite antivirusinę programinę įrangą

Kitas būdas turėti saugų išmanųjį telefoną – tai įsidiegti patikimą antivirusinę programinę įrangą. Tai padės apsaugoti telefoną nuo kenkėjiškų programų ir kitų grėsmių.

Reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą ir programas

Įsitikinkite, kad turite naujausią operacinės sistemos ir programėlių versiją. Įsilaužėliai nuolat ieško pažeidžiamumų, kuriais galėtų pasinaudoti, todėl bendrovės išleidžia saugumo atnaujinimus, kad padėtų užtikrinti didesnį mobiliųjų telefonų saugumą.

Nelaikykite labai svarbių duomenų savo telefone

Telefone neturėtumėte laikyti jautrių duomenų, pavyzdžiui, socialinio draudimo numerio ar kredito kortelės informacijos. Jei telefonas kada nors bus pamestas arba pavogtas, ši informacija gali patekti į netinkamas rankas.

Nustatykite nuotolinio duomenų pašalinimo funkciją

Jei telefonas kada nors būtų pamestas arba pavogtas, šia funkcija galima pasinaudoti ir nuotoliniu būdu ištrinti visus telefone esančius duomenis, kad niekas negalėtų pasiekti jūsų asmeninės informacijos. Daugumoje išmaniųjų telefonų ši funkcija yra integruota, o kai kuriuose telefonuose yra aparatiniai išjungikliai.

Venkite spausti nuorodas arba atsisiųsti failus iš nežinomų šaltinių

Jei iš nežinomo numerio gaunate tekstinę žinutę su nuoroda, nespauskite jos. Tai gali būti bandymas apgaulės būdu gauti jūsų asmeninę informaciją.

Būkite atsargūs su Wi-Fi ir Bluetooth jungtimis

Viešieji Wi-Fi tinklai turi saugumo problemų, todėl venkite atlikti tokius veiksmus kaip internetinė bankininkystė ar apsipirkimas šiuose tinkluose. Taip pat venkite susieti telefoną su nežinomais Bluetooth įrenginiais, nes jais naudojantis galima įsilaužti į telefoną.

Programėlėse neturi būti prieigos prie leidimų nustatymų

Diegiant programėlę, būtinai reikia patikrinti, kokių leidimų nustatymų ji prašo. Jei programėlei nereikia tam tikrų leidimų, pavyzdžiui, vietos nustatymo paslaugų, nesuteikite jai prieigos.

Naudokite autentifikavimo technologiją

Yra daug autentifikavimo galimybių, padedančių užtikrinti telefono saugumą, pavyzdžiui, dviejų veiksnių autentifikavimas arba biometrinis autentifikavimas. Jie suteikia papildomo saugumo mobiliajam įrenginiui.

Paslėpkite iPhone ir Android telefonų žinutes

Naudojantis iPhone arba Android telefonuose esančia funkcija, galima paslėpti žinutes, kad jos nebūtų matomos ekrane ir kad jas būtų galima peržiūrėti tik atrakinus telefoną.

Atsisiųskite programas tik iš patikimų vietų

Telefono programėles atsisiųskite tik iš patikimų vietų, pavyzdžiui, iš Apple App Store, skirtos iPhone telefonams, arba Google Play Store, skirtos Android telefonams. Nežinomos svetainės, kuriose siūlomos trečiųjų šalių programėlės, gali būti kenkėjiškos.

Naudokitės išmaniojo telefono privatumo ir saugumo nustatymais

Daugelyje išmaniųjų telefonų yra integruoti privatumo ir saugumo nustatymai, kuriuos galite pritaikyti pagal savo poreikius. Galite pasirinkti, kad telefonas būtų atrakinamas užrakto kodu, pirštų atspaudų jutikliu arba veido atpažinimo technologija.

Apsaugokite nuo SIM kortelių keitimo

SIM kortelių apsikeitimo atakos – tai tapatybės vagystės rūšis, kai kas nors gauna prieigą prie jūsų telefono naudodamasis jūsų SIM kortele. Nuo to galima apsisaugoti nustatant SIM kortelės PIN kodą arba naudojantis Google Project Fi paslauga, kurioje įdiegtos saugumo funkcijos.

Patikrinkite išmaniojo telefono privatumo ir programėlių leidimų nustatymus

Rekomenduojama reguliariai tikrinti savo išmaniojo telefono privatumą ir programų leidimus, kad įsitikintumėte, ar niekas nepasikeitė be jūsų žinios. Tai padės aptikti bet kokią galimą saugumo riziką.

Saugiai naršykite internete

Būkite atsargūs naudodamiesi interneto naršykle išmaniajame telefone, nes gali būti lengva sutikti su iššokančiais pranešimais. Pavyzdžiui, sutikdami išsaugoti naudotojo duomenis ir slaptažodžius, galite lengviau juos prisiminti vėliau, tačiau ir kiti asmenys, gavę prieigą prie jūsų telefono, gali padaryti tą patį.

Jei, naršant svetainėje, pasirodo koks nors saugumo įspėjimas, atkreipkite į jį dėmesį ir, jei reikia, palikite svetainę. Be to, įsitikinkite, kad visose bankininkystės ar apsipirkimo svetainėse, kuriose įvedate saugią informaciją, adreso juostoje būtų spyna, užtikrinanti, kad svetainė yra užšifruota. 

Visada atkreipkite dėmesį į URL adresą, t.y., ar pabaigoje yra raidė „s“. Tai užtikrina, kad URL adresas, kurį ketinate spustelėti, yra saugus. Taip pat rekomenduojama patikrinti, ar URL nėra rašybos klaidų.

Pasirūpinkite ir fizine telefono apsauga

Ne mažiau svarbu pasirūpinti ir savo išmaniojo telefono fizine apsauga. Tam rekomenduojama naudoti telefonų dėklus, apsaugines plėveles ir kt. Taip galėsite užtikrinti didesnį fizinį išmaniojo telefono saugumą ir kartu prailginti jo tarnavimo laiką. Telefonų dėklus ir apsaugines plėveles galima įsigyti pagal telefono modelį. Pavyzdžiui, galite ieškoti Apple iPhone 14 Pro apsauginės plėvelės ar konkretaus šiam modeliui pritaikyto telefono dėklo, jei naudojate tokį modelį.